AEG NKK8N621B
Brand: AEG
Price: €606,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 90510f60-1b34-41c0-9e1e-5beac41e5026
Description
Listed on idealo: 2024
Heating Type: 25
Heating Methods: Pizza Function, Warming Function, Top and Bottom Heat, Low Temperature Cooking, Boil Down, Cooking Levels, Bread Function, Hot Air, Hot Air Grill, Microwave, Bottom Heat, Defrost, Preheating, Melting Function, Dehydrate
Temperature Range: 30 - 230 °C
Connected Load: 3,000 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Inner Material: Enamel
Functions: Electronic Temperature Regulation, Cooking Assistant, Fast Heat Up / Boost
Features: Oven Light, Digital Display, Meat Probe
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: SafeToTouch, Booster
Safety Features: Child Lock, Automatic Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.7 cm
Smart Home: WiFi Enabled, Control via Smartphone
Supported App: My AEG Kitchen
Specifications
| Product Type | Compact Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Heating Type | 25 |
| Heating Methods | Pizza Function, Warming Function, Top and Bottom Heat, Low Temperature Cooking, Boil Down, Cooking Levels, Bread Function, Hot Air, Hot Air Grill, Microwave, Bottom Heat, Defrost, Preheating, Melting Function, Dehydrate |
| Temperature Range | 30 - 230 °C |
| Connected Load | 3,000 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Electronic Temperature Regulation, Cooking Assistant, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Oven Light, Digital Display, Meat Probe |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | SafeToTouch, Booster |
| Safety Features | Child Lock, Automatic Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Smart Home | WiFi Enabled, Control via Smartphone |
| Supported App | My AEG Kitchen |
Reviews
Such good value... impressed
Can't find any faults
Amazing service and product 👍
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing service and product 👍
Top quality stuff, will order again
Worth it
Exactly what I needed. Very happy with this.
Speedy delivery, impeccable condition
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.