AEG NBU5P40SK
Brand: AEG
Price: €369,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3f189197-8791-4ffb-868a-2c48bf5b7652
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 5000
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.67 kWh
Capacity: 65 Litre
Heating Type: 9
Heating Methods: Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Grill, Pizza Function, Hot Air, Hot Air Grill
Number of Programmes: 25
Temperature Range: 30 - 300 °C
Grill Power: 2,090 Watt
Connected Load: 2,320 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: Booster
Safety Features: Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 59 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 56 cm
Weight: 34.8 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 5000 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.67 kWh |
| Capacity | 65 Litre |
| Heating Type | 9 |
| Heating Methods | Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Grill, Pizza Function, Hot Air, Hot Air Grill |
| Number of Programmes | 25 |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Grill Power | 2,090 Watt |
| Connected Load | 2,320 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | Booster |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 59 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 34.8 kg |
| Size | Large |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Really good value for the price
Worth the investment for sure
Worth the investment for sure
Exactly what I needed, thanks!
Fast delivery, excellent item
Fantastic quality, unbeatable price!
10 out of 10
100% would buy again
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.