AEG MM300BSPI (OU5PB40ZSM + TO64IC00XB + TR2LV)
Brand: AEG
Price: €719,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 04cbe1b1-e667-4730-82ee-2bc78ca656b2
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A++
Energy Consumption conventional mode: 0.93 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.52 kWh
Capacity: 72 Litre
Heating Type: 8
Heating Methods: Pizza Function, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Defrost, Hot Air
Number of Programmes: 45
Temperature Range: 30 - 300 °C
Grill Power: 2,700 Watt
Connected Load: 2,990 Watt
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails
Type of door: Drop-Down Door
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out
Number of Shelves: 5
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: SurroundCook, LED Display, Booster, Multilevel Cooking
Safety Features: Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch
Maximum Window Temperature: 50 °C
Colour: Silver
Height: 59.4 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 56.9 cm
Weight: 30.5 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Slide Control, Pan Detection, Timer, Stop and Go Function
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Connected Load Hob: 7,200 Watt
Hob Height: 4.9 cm
Hob Width: 57.6 cm
Hob Depth: 51.6 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A++ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.93 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.52 kWh |
| Capacity | 72 Litre |
| Heating Type | 8 |
| Heating Methods | Pizza Function, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Defrost, Hot Air |
| Number of Programmes | 45 |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Grill Power | 2,700 Watt |
| Connected Load | 2,990 Watt |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Number of Shelves | 5 |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | SurroundCook, LED Display, Booster, Multilevel Cooking |
| Safety Features | Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch |
| Maximum Window Temperature | 50 °C |
| Colour | Silver |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 56.9 cm |
| Weight | 30.5 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Slide Control, Pan Detection, Timer, Stop and Go Function |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Connected Load Hob | 7,200 Watt |
| Hob Height | 4.9 cm |
| Hob Width | 57.6 cm |
| Hob Depth | 51.6 cm |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Great value for money
Great value for money. Will definitely be buying again.
Top stuff!
Great value for money
Fast delivery, product is solid
😍 Love it
10/10 would buy again
Better than expected tbh
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.