AEG EES33101ZM
Brand: AEG
Price: €863,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9b8f2d15-0492-47e7-b25c-8e12f1858605
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.93 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.85 kWh
Capacity: 72 Litre
Oven function: Timer - Oven
Size: Large
Heating Methods: Grill, Defrost, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Thermogrill
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 10,350 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Anti-fingerprint Coating, with Oven Light, with Clock
Number of Shelves: 5
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Universal Tray, Grill
Colour: Silver
Height: 59.4 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 56.8 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 30.7 kg
Hob Type: Without
Functions: Timer
Controls: Manual Dial
Frequency: 50 - 60 Hz
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.93 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.85 kWh |
| Capacity | 72 Litre |
| Oven function | Timer - Oven |
| Size | Large |
| Heating Methods | Grill, Defrost, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Thermogrill |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 10,350 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Anti-fingerprint Coating, with Oven Light, with Clock |
| Number of Shelves | 5 |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Universal Tray, Grill |
| Colour | Silver |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 30.7 kg |
| Hob Type | Without |
| Functions | Timer |
| Controls | Manual Dial |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
Reviews
10 out of 10
Top quality stuff, will order again
Best purchase I've made in ages
Great value for money
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.