AEG DVK5661HB
Brand: AEG
Price: €290,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fb86da4f-eadc-43d0-b540-31c25308753e
Description
Power Type: Extraction
Colour: Black
Functions: Intensive Setting
Features: Diswasher-Safe Grease Filter, LED
Controls: Touch Control
Annual Energy Consumption: 47 kWh/Year
Noise Emission: 66 dB
Lighting: LED
Energy Rating: A
Fan Efficiency Class: A
Energy Efficiency Class for Lighting: A
Grease Filter Efficiency Class: E
Width: 59.8 cm
Height: 95.3 cm
Depth: 39.6 cm
Flue Size: 150 mm
Number of Filters: 1
Grease Filter Material: Metal
Odour Filter: Carbon Filter
Control System: Mechanical Control
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Minimum Distance to Electric Hob: 50 cm
Minimum Distance to Gas Hob: 54 cm
Noise Level: Normal
Max. Extraction Rate Normal Use: 575 m³/h
Extraction Rate Intensive: 710 m³/h
Max. Recirculation Rate: 500 m³/h
Recirculation Rate Intensive: 520 m³/h
Blow Settings: 4
Material: Metal
Colour Temperature: 3000 K
Specifications
| Product Types | Wall Hood, Vertical Cooker Hood |
|---|---|
| Power Type | Extraction |
| Colour | Black |
| Functions | Intensive Setting |
| Features | Diswasher-Safe Grease Filter, LED |
| Controls | Touch Control |
| Annual Energy Consumption | 47 kWh/Year |
| Noise Emission | 66 dB |
| Lighting | LED |
| Energy Rating | A |
| Fan Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class for Lighting | A |
| Grease Filter Efficiency Class | E |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 95.3 cm |
| Depth | 39.6 cm |
| Flue Size | 150 mm |
| Number of Filters | 1 |
| Grease Filter Material | Metal |
| Odour Filter | Carbon Filter |
| Control System | Mechanical Control |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Minimum Distance to Electric Hob | 50 cm |
| Minimum Distance to Gas Hob | 54 cm |
| Noise Level | Normal |
| Max. Extraction Rate Normal Use | 575 m³/h |
| Extraction Rate Intensive | 710 m³/h |
| Max. Recirculation Rate | 500 m³/h |
| Recirculation Rate Intensive | 520 m³/h |
| Blow Settings | 4 |
| Material | Metal |
| Colour Temperature | 3000 K |
Reviews
cant fault it tbh
Quality is really good... can't complain about anything really.
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
⭐⭐⭐⭐⭐
Worth the investment for sure
Better than expected tbh
Perfect!
Perfect!
10/10 would buy again
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.