AEG CIB6643BBM
Brand: AEG
Price: €697,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 373fcc75-a557-4051-8e9f-f329193aa916
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.95 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktop: with Frame
Capacity: 73 Litre
Size: Large
Number of Heating Modes: 7
Heating Methods: Pizza Function, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Thermogrill
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Grill Power: 1,700 Watt
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Cooling Fan
Features: with Clock, Display, with Telescopic Rails, with Storage Drawer
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Oven Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Baking Tray, Dripping Pan, Grill, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: AirFry, SteamBake
Colour: Silver
Height: 85 cm
Width: 59.6 cm
Weight: 54 kg
Hob Type: Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Free Standing
Smart Home: Cooker Hood Control
Total Connected Load: 9,000 W
Specifications
| Product Types | Induction Cooker, Freestanding Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.95 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktop | with Frame |
| Capacity | 73 Litre |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 7 |
| Heating Methods | Pizza Function, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Thermogrill |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Grill Power | 1,700 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Cooling Fan |
| Features | with Clock, Display, with Telescopic Rails, with Storage Drawer |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Oven Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Baking Tray, Dripping Pan, Grill, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | AirFry, SteamBake |
| Colour | Silver |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Weight | 54 kg |
| Hob Type | Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Smart Home | Cooker Hood Control |
| Total Connected Load | 9,000 W |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Perfect.
Second purchase already! Love it
Works great, super happy!
Works great, good price
Quality is excellent. Worth every penny
Arrived well packaged, very pleased
Fast delivery, product is solid
Works great, super happy!
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.