AEG CCB5449BBW
Brand: AEG
Price: €522,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ff4efe7d-9d0b-4533-a5d0-931e7fcd35b4
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.84 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.75 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 32 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktop: with Frame
Cooktop control: Manual Dial
Capacity: 57 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Medium
Number of Heating Modes: 8
Heating Methods: Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Hot Air, Hot Air Grill
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Safety Features: Residual Heat Indicators
Features: with Clock, Display, with Anti-fingerprint Coating, with Telescopic Rails, with Oven Light, with Storage Drawer
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Oven Door, Drop-Down Door, Double Glazed Window, Retractable Oven Door, Removable Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Dripping Pan
Colour: Silver
Height: 85.8 cm
Width: 50 cm
Depth: 60 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Free Standing
Total Connected Load: 9,145 W
Specifications
| Product Types | Freestanding Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.84 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.75 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 32 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktop | with Frame |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Capacity | 57 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Medium |
| Number of Heating Modes | 8 |
| Heating Methods | Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Hot Air, Hot Air Grill |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Safety Features | Residual Heat Indicators |
| Features | with Clock, Display, with Anti-fingerprint Coating, with Telescopic Rails, with Oven Light, with Storage Drawer |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Oven Door, Drop-Down Door, Double Glazed Window, Retractable Oven Door, Removable Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Dripping Pan |
| Colour | Silver |
| Height | 85.8 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 60 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Total Connected Load | 9,145 W |
Reviews
Such good value... impressed
Perfect 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
Best purchase I've made in ages
Worth it
Great value for money
Works great, super happy!
Really happy with this
Got exactly what I needed, very pleased
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.