AEG CCB54492BB
Brand: AEG
Price: €504,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fda891ed-abe4-4662-8edd-4bf577dea96f
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.84 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.75 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktop: with Frame
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Capacity: 57 Litre
Oven function: Timer - Oven
Size: Medium
Number of Heating Modes: 8
Heating Methods: Pizza Function, Defrost, Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air Grill, Bottom Heat
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Safety Features: Residual Heat Indicators
Features: with Clock, Display, with Telescopic Rails
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Oven Door, Removable Door, Retractable Oven Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Dripping Pan, Combination Grill, Baking Tray
Colour: Black
Height: 85.8 cm
Width: 50 cm
Depth: 60 cm
Weight: 42 kg
Hob Type: Gas Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Free Standing
Total Connected Load: 9,150 W
Specifications
| Product Types | Freestanding Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.84 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.75 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktop | with Frame |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Capacity | 57 Litre |
| Oven function | Timer - Oven |
| Size | Medium |
| Number of Heating Modes | 8 |
| Heating Methods | Pizza Function, Defrost, Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air Grill, Bottom Heat |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Safety Features | Residual Heat Indicators |
| Features | with Clock, Display, with Telescopic Rails |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Oven Door, Removable Door, Retractable Oven Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Dripping Pan, Combination Grill, Baking Tray |
| Colour | Black |
| Height | 85.8 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 42 kg |
| Hob Type | Gas Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Total Connected Load | 9,150 W |
Reviews
Really good value for the price
Amazing quality for the price!
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic product, really impressed
Does the job
Does the job perfectly... will be ordering more
10/10 would buy again
Very happy with this purchase
Works great, super happy!
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.