AEG BSK898330T
Brand: AEG
Price: €1.250,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c5461245-5429-4b0a-92bc-07074373dfec
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A++
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.52 kWh
Capacity: 70 Litre
Heating Methods: Grill, Steam, Preheating, Low Temperature Cooking, Cooking Levels, Defrost, Hot Air, Bread Function, Sous Vide, Hot Air Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Boil Down, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 30 - 230 °C
Connected Load: 3,500 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Cooking Assistant, Timer/Minute Minder, Electronic Temperature Regulation, Stop and Go Function, Memory Function, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Manufacturer Specific Features: SteamPro, LongClean, SoftClosing, SafeToTouch, FullTouch
Safety Features: Child Lock, Door Contact Switch, Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off
Colour: Black
Height: 59.4 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.7 cm
Weight: 39 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Control via Smartphone, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A++ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.52 kWh |
| Capacity | 70 Litre |
| Heating Methods | Grill, Steam, Preheating, Low Temperature Cooking, Cooking Levels, Defrost, Hot Air, Bread Function, Sous Vide, Hot Air Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Boil Down, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 30 - 230 °C |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Cooking Assistant, Timer/Minute Minder, Electronic Temperature Regulation, Stop and Go Function, Memory Function, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Manufacturer Specific Features | SteamPro, LongClean, SoftClosing, SafeToTouch, FullTouch |
| Safety Features | Child Lock, Door Contact Switch, Residual Heat Indicators, Automatic Switch-Off |
| Colour | Black |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Weight | 39 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Control via Smartphone, Voice Assist |
Reviews
Fantastic value
Great value for money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.