AEG BPE535060B
Brand: AEG
Price: €434,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b3e7067e-8ac1-4a22-b29a-c7f39da02f98
Description
Listed on idealo: 2022
Series: AEG MaxiKlasse
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.09 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 8
Heating Methods: Defrost, Hot Air Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Bottom Heat
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,500 Watt
Mains Fuse: 16 A
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Minute Minder, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions
Features: Oven Light, Baking Table, Digital Display, with Clock
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: SurroundCook, LED Display, SafeToTouch, Booster, Multilevel Cooking
Safety Features: Residual Heat Indicators, Child Lock, Automatic Switch-Off, Cooling Fan, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 59.4 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.7 cm
Build-in Height: 59 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 35 kg
Size: Large
Hob Type: Without
Specifications
| Product Type | Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | AEG MaxiKlasse |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.09 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 8 |
| Heating Methods | Defrost, Hot Air Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Bottom Heat |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Minute Minder, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions |
| Features | Oven Light, Baking Table, Digital Display, with Clock |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | SurroundCook, LED Display, SafeToTouch, Booster, Multilevel Cooking |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Child Lock, Automatic Switch-Off, Cooling Fan, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Build-in Height | 59 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 35 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Without |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Amazing 👌
Fantastic value
😍 Love it
Absolutely brilliant 👍
Top quality stuff, will order again
Better than expected tbh
Definitely worth the money
Everything came perfectly packaged
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.