AEG BEE43511AB
Brand: AEG
Price: €314,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c6b70c48-ae77-4484-86a3-a20b3561c3e6
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.89 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.78 kWh
Capacity: 65 Litre
Heating Type: 8
Temperature Range: 50 - 250 °C
Grill Power: 2,090 Watt
Connected Load: 2,090 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean, Multilevel Cooking, SurroundCook
Safety Features: Cooling Fan, Door Contact Switch
Maximum Window Temperature: 15 °C
Colour: Black
Height: 59 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 56 cm
Build-in Height: 59 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 31.9 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.89 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.78 kWh |
| Capacity | 65 Litre |
| Heating Type | 8 |
| Temperature Range | 50 - 250 °C |
| Grill Power | 2,090 Watt |
| Connected Load | 2,090 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean, Multilevel Cooking, SurroundCook |
| Safety Features | Cooling Fan, Door Contact Switch |
| Maximum Window Temperature | 15 °C |
| Colour | Black |
| Height | 59 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 56 cm |
| Build-in Height | 59 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 31.9 kg |
| Size | Large |
Reviews
Perfect.
Top quality, can't complain
Perfect!
Excellent stuff
Top stuff!
Super satisfied 😊
Exactly what I needed. Very happy with this.
Can't find any faults
Fast delivery, excellent item
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.